موافقت مجلس با عرضه کل گندم در بورس‌کالا

 • موافقت مجلس با عرضه کل گندم در بورس‌کالا

  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، رییس‌کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: گسترش بازار سرمایه که جنس آن شفافیت است به نفع اقتصاد کشور بوده و ثمرات زیادی برای بخش تولید و منافع ملی به همراه دارد.

  محمدرضا پورابراهیمی افزود: وقتی به جایگاه یکی از ارکان بازار‌سرمایه همچون بورس‌کالا نگاه می‌کنیم، قاعدتا عرضه و تقاضا در این سازوکار از جنس اوراق بهادار نیست، بلکه کالاهایی در بورس عرضه می‌شود که به توسعه فعالیت ها در بخش تولید کمک می‌کند.

  او با تاکید بر تاثیرگذاری عرضه کالاها در بورس بیان کرد: بورس می‌تواند برای ایجاد یک قیمت منصفانه در نظام اقتصاد کشور و شفافیت در عرضه و تقاضا و نیز تخصیص بهینه منابع نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

  به گفته پورابراهیمی فرآیند عرضه کالا در بورس سبب می‌شود که از حضور دولت در ایجاد یک بازار مصنوعی که در برخی بخش‌ها همچنان شاهد آن هستیم، جلوگیری شود.

  رییس کمیسیون اقتصادی با اشاره به توفیق بورس‌کالا در افزایش حجم و ارزش معاملات بیان کرد: در سال ۹۶ آمارهایی را در بورس‌کالا می‌بینیم که نشان‌دهنده وضعیت مطلوب سازو کار بورس است که البته مورد تایید مجلس بوده و حتما با دیدگاه تخصصی به آن نگاه می‌کنیم.

  پورابراهیمی با تاکید بر نگاه مجلس در حمایت از بورس‌کالا اظهار کرد: در مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه ششم احکام خوبی تصویب کردیم که نشان از اهتمام مجلس به حمایت از ظرفیت‌های بورس‌کالاست و در کنار آن نیز مجلس این آمادگی را دارد که هر کمکی که لازم باشد برای پیشرفت و ارتقای این بورس انجام دهد.

  او در ادامه سخنان خود با اشاره به عرضه گندم در بورس‌کالا گفت: موافق آن هستیم که کل عرضه گندم تولیدی کشور در بورس‌کالا انجام شود؛ چرا که گندم کالای استراتژیکی است که می‌تواند تاثیر خود را در حوزه کلان اقتصادی بگذارد.

  پورابراهیمی با اشاره به آسیب‌های ناشی از اجرای سیاست خرید تضمینی برای بخش کشاورزی بیان کرد: با توجه به ضایعات گندم خریداری شده در سیاست خرید تضمینی، عرضه این محصول در بورس‌کالا به روش اجرای سیاست قیمت تضمینی ضمن افزایش کیفیت، از سوء استفاده‌ها و مشکلاتی مانند واردات غیرقانونی این محصول جلوگیری می‌کند.

  او افزود: با عرضه کل گندم در بستر بورس‌کالا از برخی سوءاستفاده‌های احتمالی در خرید این محصول جلوگیری می‌شود. ضمن اینکه دولت هم باید منابع مالی سنگینی برای خرید تضمینی متحمل شود که با اجرای سیاست قیمت تضمینی این بار مالی از دوش دولت برداشته می‌شود.

  رییس کمیسیون اقتصادی مجلس جلوگیری از قاچاق کالا را دیگر مزیت عرضه در بورس دانست و گفت: عرضه کالا در بورس ضمن شفافیت قیمت و افزایش کیفیت کالا در جلوگیری از قاچاق کالا هم موثر است. از این رو، باید از مزیت‌هایی که عرضه کالاهای مختلف در بورس برای اقتصاد کشور به همراه دارد، استقبال کنیم.


نظرات()   
   
آخرین پست ها

فوتبال اروپا و جهان خوشبختی میلان در دقیقه ۹۴/ شاگردان گتوزو ۳ امتیاز شیرین گرفتند..........شنبه 26 اسفند 1396

جدید فیلم ایران «زنگ هفتم» در جشنواره جهانی فیلم فجر به صدا درمی‌آید..........سه شنبه 22 اسفند 1396

کشاورزی قیمت خرید موافقت مجلس با عرضه کل گندم در بورس‌کالا..........شنبه 19 اسفند 1396

پر فروشترین کتاب رمان «ماموریت در قصر» چاپ شد/ پافشاری بر اعتقاد با وجود توطئه‌ها..........چهارشنبه 16 اسفند 1396

بهداشتی سلامتی درمانی مشکلات زوجین نابارور برای استفاده از رحم جایگزین..........دوشنبه 14 اسفند 1396

دیجیتال اقتصاد ارز استخراج پول الکترونیکی با گوشی‌های اندرویدی!..........شنبه 12 اسفند 1396

دانش فناوری علم پروانه فعالیت ارائه‌دهندگان خدمات ماهواره‌ای تمدید شد..........جمعه 11 اسفند 1396

بهترین طراحان لباس سینما و تلویزیون آمریکا معرفی شدند..........یکشنبه 6 اسفند 1396

براساس پروانه نمایش قرارداد بستیم/ روال اداری را طی کردیم..........سه شنبه 1 اسفند 1396

برگزاری بیست‌ و ششمین «شب آواز ایرانی» در آخرین شنبه بهمن‌..........جمعه 27 بهمن 1396

محققان برای نوعی حشره عینک سه بعدی ساختند!..........دوشنبه 23 بهمن 1396

تولید ۱۸ خودرو با درجه کیفی ۴ ستاره در دیماه امسال..........پنجشنبه 19 بهمن 1396

فیلم بعدی وودی آلن ممکن است هرگز اکران نشود..........یکشنبه 15 بهمن 1396

تیترهای آرتیستی‌ات در یاد ما خواهد ماند..........پنجشنبه 12 بهمن 1396

هیأت داوران جشنواره فیلم فجر معرفی شدند..........دوشنبه 9 بهمن 1396

همه پستها